C'est la vie,  Vardagslyx

Förlovningschampagne och förlorade blogginlägg

Igår kom mamma över på middag. Med sig hade hon en liten flaska champagne och tre champagneglas som vi fick i förlovningspresent. De glasen fick nämligen min mamma i förlovningspresent när hon och pappa förlovade sig, så de är alltså nästan 50 år gamla. Nu när hon ville fira vår förlovning ville hon att vi skulle överta dem. Det tyckte vi var en fin gest! Vem tror ni förresten att jag fått mitt livsnjuteri från?

Hon frågade om vi ska gifta oss redan i år, och när vi svarade att det blir 2026 så såg hon besviken ut och sa uppgivet ”jaha, ja vi får väl hoppas att jag lever då”. Haha, typiskt min mamma!

Jag har suttit i över en timme nu och korrigerat gamla inlägg vars bilder försvann när jag bytte plattform för några år sedan. Tidigare gick det att rensa formatet och då kom bilderna fram, men nu såg jag att de har försvunnit helt och hållet, sedan starten. Så himla tråkigt! För flera år sedan bloggade jag på Finest (någon som minns? ångrar verkligen att jag gick över dit men fick en egoboost att de kontaktade mig, haha!) och när GDPR kom så valde de att bara lägga ner i stället för att anpassa sin sajt. Jag hann få en exportfil med hela bloggen, men de stängde ner allt utan förvarning i princip och alla bilder från den databasen har gått förlorade. Däremellan bloggade jag ju på Nouw och de har fel format (de jobbade inte med WordPress) så de fungerar ju inte med den här databasen. Fan meh.

Jag blir så ledsen för den sakens skull för det finns inlägg jag lagt ner väldigt mycket tid på. Från tiden i Sydafrika, Paris och andra resor. Tur att texterna finns kvar för de är svårare att återskapa. Det tar bara sådan tid att ladda upp bilderna igen och fixa sidorna. Kanske är det mindre tidskrävande att bara skapa nya i stället för att redigera de gamla 🤷🏼‍♀️

Herrejösses, hur blev klockan 22.15? Jag måste ju sova om typ fem minuter! Jag har jobbat på kontoret i Lund hela veckan och ska dit i morgon också, men på fredag tänker jag unna mig en jobba-hemifrån-dag, eller eventuellt ta mig till konsultkontoret. Får se hur pass social jag känner mig efter i morgon kväll. I morgon är det något AW-event som jag tvingat M att bjuda med mig på, så egentligen var min plan för ikväll att ta en dusch efter middagen och sen lägga mig tidigt. Det gick ju sådär som ni märker.
Jag borde även boka flygbiljetter och hotellnätter för helgen i Stockholm i mars, vilket jag skjutit på hela veckan och nu lär väl priserna ha gått upp.

Jaja. Jag får väl sova när jag blir gammal.

+2

2 Comments

Leave a Reply

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.